سونوگرافی سر برای تشخیص آسیب مغزی

محققان دانشگاه ابردین با همکاری وزارت دفاع بریتانیا درحال‌توسعه نرم‌افزار جدیدی هستند که به کمک آن می‌توان در میدان جنگ یک تصویر سه‌بعدی از مغز سربازان صدمه‌دیده را تهیه و آن را فوراً به مرکز درمانی مخابره کرد تا بتوان آسیب‌های وارده به مغز را در کوتاه‌ترین زمان تشخیص داد. از این وسیله می‌توان همچنین در آمبولانس‌ها برای تشخیص سریع خونریزی‌های مغزی استفاده کرد.

10356_orig

امروزه برای تشخیص خونریزی‌های مغزی از سی‌تی‌اسکن و ام آر ای استفاده می‌شود ولی این ابزارهای تنها در مراکز درمانی بزرگ در دسترس هستند. وسیله جدید از امواج اولتراسوند برای دیدن داخل جمجمه استفاده می‌کند. برای این کار از مولدهای خاص سونوگرافی استفاده می‌شود و آن‌ها را در مکان‌هایی از جمجمه که قطر استخوانی کمتری دارند قرار می‌دهند. در هر ثانیه حدود 40 تصویر از مغز تهیه‌شده و با جمع‌بندی دو هزار تصویر تهیه‌شده می‌توان یک تصویر سه‌بعدی از مغز را تهیه کرد.

استفاده از این وسیله نیاز به آموزش سطح بالایی ندارد و می‌توان کار با آن را به هرکسی یاد داد. وسیله به کاربر نشان می‌دهد که از کدام قسمت مغز تصویر تهیه نکرده است. وقتی تصاویر کامل از مغز تهیه شد نرم‌افزار خاص آن تصاویر را به یک تصویر سه‌بعدی تبدیل کرده و آن را به پزشک متخصص مخابره می‌کند.

محققان امیدوارند با کمک این وسیله بتوانند هر چه سریع‌تر خونریزی‌های مغزی را در مکان‌های دور از دسترس پزشک تشخیص بدهند

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*