فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی به کسانی که در اثر صدمه، بیماری یا معلولیت دچار مشکل شده اند، در بازیافتن توانایی حرکت و عملکرد خویش کمک می کند. فیزیوتراپیست به افراد مبتلا به بیماری، ناتوانی و آسیب از طریق درمانهای الکتروتراپی، درمانهای دستی، تمرین درمانی،  مشاوره و آموزش یاری می رساند.

در واقع هدف فیزیوتراپی پیشگیری و درمان بیماری‌ها و اختلالات عضلانی، اسکلتی یا عصبی و توانبخشی بیماران در تمام رده های سنی به منظور ارتقاء سطح سلامت همگانی است.

این حرفه در جهت تشویق و تسهیل روند بهبود و فراهم نمودن امکان فعال ماندن و استقلال مردم تا حد امکان تلاش می کند.

ph5

فیزیوتراپیست چکار می کند؟

فیزیوتراپی در حقیقت یک حرفه مبتنی بر دانش است که با در نظر گرفتن انسان به عنوان یک مجموعه کامل، رویکردی جامع برای ایجاد سلامت و تندرستی دارد. هسته این فعالیت دخالت دادن بیمار در مراقبت از خویش است که از طریق آموزش، اطلاع رسانی، توانبخشی و مشارکت در درمان حاصل می شود. هر فردی می تواند در هر زمانی از مزایای فیزیوتراپی بهره مند شود: از درد کمر، آسیب های ناگهانی و مدیریت وضعیت های مزمن پزشکی نظیر آسم گرفته تا ایجاد آمادگی برای زایمان یا رویدادهای ورزشی.

چرا فیزیوتراپی؟

فیزیوتراپی حرفه مراقبت های بهداشتی مبتنی بر مدرک بوده فیزیوتراپیست ها دانش و مهارت لازم برای مواجهه و بهبود طیف وسیعی از شرایط مرتبط با سیستم های مختلف بدن نظیر موارد ذیل را دارند:

  • مغز و اعصاب (سکته مغزی، ام اس و پارکینسون)
  • اسکلتی عضلانی عصبی ( کمر درد، مشکلات مرتبط با گردن، شانه، زانو و آسیب های ورزشی نظیر انواع پیچ خوردگی و کشیدگی و گرفتگی و آرتروز)
  • قلب و عروق (بیماری های مزمن قلبی، توانبخشی پس از حمله قلبی)
  • بیماریهای تنفسی (آسم، بیماری انسداد مزمن ریوی ، فیبروز کیستی)
  • بیماری های نوزادان و کودکان
  • بیماری های زنان
  • بیماریهای پوستی (مراقبت های پس از جراحی های زیبایی و سوانح سوختگی)

در مجموع فیزیوتراپی علاوه بر بهبود سیستم حرکتی و افزایش قدرت و دامنه حرکتی عضلات و مفاصل، در بهبود عملکرد سیستم های تنفسی، عصبی، کاهش عوارض بیماری ها و پیشگیری و بهبود عوارض بعد از اعمال جراحی نیز نقش مهمی دارد.

روشهای درمانی فیزیوتراپی:

درمان های فیزیوتراپی شامل موارد ذیل می شود:

   الکتروتراپی: شامل دستگاههای اولتراساند، امواج الکتریکی، گرما درمانی، سرما درمانی، لیزر و نظایر آن.

  درمانهای دستی: مثل منیپولیشن و آزاد سازی و ماساژ و درای نیدلینگ

  تمرینات درمانی: برای افزایش قدرت، دامنه حرکت و انعطاف عضلات و مفاصل

ph3

1 Comment on فیزیوتراپی چیست؟

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*